Hírek

Tartalom listázó

Created on: 16. September 2024

Interdiszciplináris kutatások fokozása - magas impaktú publikációk - láthatóságnövelés Szarvason

Az interdiszciplináris kutatások fokozása, a magas impaktú publikációk és az egyetemi láthatóság növelésének jegyében zajlott a Kutatási Kiválósági Program 2024 kétnapos őszi szakmai találkozója a MATE Szarvasi Képzési Helyén. A rendezvényen a Kutatási Kiválósági Program (KKP) és a Kiemelt Kutatócsoportok Program (KKCS) résztvevői voltak jelen.

Az esemény megnyitóján Dr. Sipos Virág Katalin campus főigazgató-helyettes virtuális sétára invitálta a jelenlévőket, ízelítőt adva a képzési hely gazdag és inspiráló életéből. Dr. Kovács Zoltán programvezető előadásában részletezte, hogy a KKP- és a KKCS-tagok tudományos teljesítménye a program kezdete óta hozzájárul Egyetemünk publikációs eredményének fokozásához és minőségi javulásához, pozitív hatást gyakorolva ezzel az Egyetem rangsorpozíciójára és nemzetközi láthatóságára. Dr. Lakner Zoltán tudástérképeken vizualizálva ismertette a KKP- és a KKCS-programok résztvevőinek publikációs tevékenységét, illetve az azokból adódó kapcsolati hálózatuk hazai és nemzetközi kiterjedtségét.


A szakmai program folytatásaként a 13 Kiemelt Kutatócsoport vezetői, illetve képviselői két párhuzamos szekcióban (mezőgazdaság és élettudományok) mutatták be kutatócsoportjukat és a Kiemelt Kutatócsoport kutatásait. A kétórás program során Dr. Kaló Péter (Dr. Posta Katalin Andrea kutatócsoportja), Dr. Székács András, Dr. Halász Júlia (Dr. Hegedűs Attila kutatócsoportja), Dr. Dublecz Károly (Dr. Kovács Melinda kutatócsoportja), Dr. Abrankó László, Dr. Mendel Ákos és Dr. Takács Sándor (Dr. Helyes Lajos kutatócsoportja) és Dr. Nguyen Duc Quang, Dr. Tóth Zoltán, Dr. Várallyay Éva, Dr. Kiss Lola Virág (Dr. Sárospataki Miklós kutatócsoportja), Dr. Urbányi Béla, Dr. Dávid Lóránt Dénes és Dr. Csörgő Tamás színes előadásokkal szemléltették kutatócsoportjuk főbb kutatásait.

 

A résztvevők összegyűjtötték az Egyetemünk kiemelt kutatási témáihoz jól illeszkedő, interdiszciplináris és várhatóan magas impaktú publikációs együttműködéseknek teret adó ötleteket, melyekből potenciálisan magas hivatkozású, illetve Egyetemünk nemzetközi tudományos láthatóságát tovább fokozó közös áttekintő tanulmányok publikálhatók. A nap lezárásaként a társaság Jancsó Mihály és Kun Ágnes vezetésével megtekintette Szarvas főbb látványosságait.


A második nap Lakner Zoltán „Tippek és trükkök összefoglaló közleményekhez” című előadásával kezdődött. A folytatásban az első napon azonosított kutatási témák mentén kialakult csoportokban zajlott tovább a műhelymunka. Az együtt definiált interdiszciplináris témák köré megalakult munkacsoportok tervet dolgoztak ki a választott téma részletes kidolgozására és egy vonatkozó publikáció összeállítására. A programvezetői zárszót megelőző zárószekcióban az újonnan alakult munkacsoportok bemutatták és a többi résztvevővel megvitatták az együttműködésükön alapuló interdiszciplináris kutatásuk terveit. Az Egyetemünk agráriumban betöltött meghatározó szerepét és magas tudományos szakmai színvonalát felvonultató átfogó tanulmányok publikálása a jövő évben várható. A munkacsoportok a folyamatos konzultációk lehetősége mellett legközelebb a decemberi KKP-workshop keretében kapnak lehetőséget előrehaladásuk személyes formában történő megvitatására.
Az őszi szakmai találkozó az annaligeti Halászati Kutatóközpont égisze alá tartozó halastó és öntözési kísérlet, valamint a Szarvasi Arborétum megtekintésével zárult.