Orgonák gyűjteménye - Budai Arborétum
Budai Arborétum
A Budai Arborétum orgonagyűjteménye
Last modified: 23. February 2022
A Budai Arborétum orgonagyűjteménye
Jóllehet a hajdani budai telepen módszeres orgonagyűjtemény létezett, a 'K' épület megépítésével és a Budai Telep felszámolásával ez a gyűjtemény kiköltözött Soroksárra, a Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszék jelenlegi törzsültetvényébe. Ebből a gyűjteményből napjainkra már csak az a néhány példány látható az arborétum területén, amelyek a hajdani kazánház (jelenleg raktárként üzemelő) épület keleti sarkától sövényszerűen húzódtak fel a Ménesi úti támfalig. Ilyenek például a közönséges orgona (Syringa vulgaris) 'Hyazinthenflieder' és 'Mme Bullard' fajtái.
A mostani orgonagyűjtemény alapjait képező fajtákat dr. Schmidt Gábor vezetésével telepítették az 1970-es évek végén. A gyűjteménynek egyik érdekessége, hogy ültetése az egyetem akkori fiatal oktatói gárdájának társadalmi munkájához kötődik. Másik érdekesség és egyben nagy érték, hogy
szemben a korábbi oltványokkal, melyeket rendszeresen vadalni kellett, ezen gyűjtemény képviselői csaknem kizárólag sajátgyökerű dugványokról szaporított növények. A sajátgyökerű dugványokról azt kell tudni, hogy kezdetben lassan indulnak, és bokrosabban növekednek, mivel a szaporítás folyamán jobban visszaifjodnak, mint az oltványok. A virágzásuk ezért általában egy évvel később is indul. Ezért a néhány (olykor nem teljesen kívánatos) tulajdonságért bőségesen kárpótol az a tény, hogy a ezeket az orgonákat nem kell vadalni, sarjaik kivétel nélkül nemesek és akár további szaporításra is használhatóak (mint ismeretes az oltványorgonák „elfajzanak”, azaz a vad sarjak rendszeresen előtörnek a föld alól és a nemest elborítják, sőt akár el is fojthatják).
A 2010 és 2012 között zajló arborétumi rekonstrukció kapcsán további fajták telepítésével gazdagodott a gyűjtemény, ami így ma összesen 14 fajt és ezek 38 fajtáját számlálja. Közülük a legkorábbi nyílásúak, az ún. hyacinthiflora-hibridek, melyek sokszor már április közepén vagy akár április elején kibontják első virágaikat. Öreg fajták ezek, melyek mint például az ún. ’Lamartine’ orgona, a századelő villáinak és egyes réges-régi falusi kúriák kertjeiben is fellelhetők.
A gyűjtemény fő virágzását a közönséges orgona (Syringa vulgaris) fajtáinak tömeges nyílás adja, általában április végén és május elején. A látványos virágnyílás egybeesik a tavaszi kiállítással, és (sajnos) olykor a középiskolai ballagásokkal is (ilyenkor fokozottan ügyelni kell a lopáskárok megelőzésére). Különlegességei a gyűjteménynek a sárgán, helyesebben vajfehéren nyíló ’Primrose’ (a fajta neve kankalint jelent angolul), valamint a ’Sensation’ faja: virágai sötétlila lapon fehér szegélyű szirmúak.
A legkésőbb május közepén-végén az ún. villosa-szekció képviselői bontják ki virágukat. Kései virágzásuk annak tudható be, hogy a virágok nem közvetlenül a rügyből hanem egy rövid, két-három levélpáros hajtás végén nyílnak, így csak a levelek kifejlődése után bomlanak ki. A szekció képviselői többségükben távol-keletiek, a Himalája lejtőinek párás völgyeiben élnek. Európában csak egy magyar reliktumfaj maradt Erdély hegyeinek párás völgyeiben, melyet a Jósika családról neveztek el Jósika-orgonának (Syringa josikaea). A fajt világszerte magyar orgona néven ismerik, magyar fajtája a ’Smaragd’ ugyancsak a gyűjteményben található.
Léteznek ennél még későbbi orgonák is, az ún. ligustrina-szekció képviselői, de ezek már díszértékükben, igényükben is elég távol esnek a nagyközönség által megszokott orgonáktól (egyes botanikusok külön nemzetségbe is sorolják őket). Csontfehér virágaik nagy, olykor 60 cm átmérőjű széles kúpos virágbugákban június elején vagy közepén nyílnak, ezek az orgonák többségükben a Felső Kertben vannak, csupán egy képviselőjük, a Kanadában szelektált ’Ivory Silk’ fajta került az Alsó Kertbe az utóbbi években. Első virágaiban először 2004-ben gyönyörködhettünk.
A Budai Arborétum orgonái
- Syringa 'Alice Rose Foster'
- Syringa × chinensis
- Syringa × chinensis 'Saugeana'
- Syringa × hyacinthiflora 'Catinat'
- Syringa × hyacinthiflora 'Esther Staley'
- Syringa × hyacinthiflora 'Lamartine'
- Syringa × hyacinthiflora 'Maiden's Blush'
- Syringa × hyacinthiflora 'Mirabeau'
- Syringa × hyacinthiflora 'The Bride' (syn. S. vulgaris 'The Bride')
- Syringa × hyacinthiflora 'Vauban'
- Syringa josikaea
- Syringa josikaea 'Smaragd'
- Syringa komarowii 1. sz. klón
- Syringa × laciniata
- Syringa meyeri 'Palibin'
- Syringa microphylla 'Superba'
- Syringa 'Minuet'
- Syringa patula 'Miss Kim'
- Syringa pubescens subsp. julianae 'George Eastman'
- Syringa reticulata subsp. amurensis
- Syringa reticulata 'Ivory Silk'
- Syringa reticulata subsp. pekinensis
- Syringa sweginzowii
- Syringa tomentella
- Syringa vulgaris
- Syringa vulgaris 'Agincourt Beauty'
- Syringa vulgaris 'Andenken an Ludwig Späth'
- Syringa vulgaris 'Belle de Nancy'
- Syringa vulgaris 'Charles Joly'
- Syringa vulgaris 'Doyen Keteleer'
- Syringa vulgaris 'G. J. Baardse'
- Syringa vulgaris 'Hyacinthenflieder'
- Syringa vulgaris 'Jeanne d'Arc'
- Syringa vulgaris 'Krasavitsa Moskvy'
- Syringa vulgaris 'La Mauve'
- Syringa vulgaris 'Léon Simon'
- Syringa vulgaris 'Maximowicz'
- Syringa vulgaris 'Mme Antoine Buchner'
- Syringa vulgaris 'Mme Bullard'
- Syringa vulgaris 'Mme Florent Stepman'
- Syringa vulgaris 'Mme Lemoine'
- Syringa vulgaris 'Negro'
- Syringa vulgaris 'Obelisk'
- Syringa vulgaris 'Président Falliéres'
- Syringa vulgaris 'Primrose'
- Syringa vulgaris 'Sensation'
- Syringa vulgaris 'Variegata'
- Syringa wolfii
Az orgonagyűjtemény elhelyezkedése